18.11.2019

ספר מספרייתו של ר' משה רפאל די אגילאר - רבה של הקהילה הספרדית באמסטרדם במאה ה-17

במאגר הספרים של Google Books מצאתי סריקה של ספר 'אוהב משפט' - ביאורים על ספר איוב מאת ר' שמעון בר צמח דוראן, שנדפס עם הספר 'משפט צדק' מאת ר' עובדיה ספורנו. הספר נדפס בוונציה, בדפוס זואן די גארה. הדפסתו החלה בסוף שנת שמ"ט, והוא הסתיים בראשית השנה הבאה שנת "ספי"ר גזרתו" = ש"נ (1589).
בראש דף השער של העותק הסרוק מצאתי את החתימה הזו:

 "מקנת כספי, משה ר מאגילאר"

חתימה זו היא כנראה חתימתו של ר' משה רפאל די אגילאר (נפטר בחודש טבת ת"מ 1679), רב הקהילה הספרדית באמסטרדם במאה ה-17. 


ר' משה רפאל היה בן למשפחת אנוסים, ששימש כרב ודרשן, משורר ומדקדק, והיה מחבר פורה של כעשרים חיבורים, חלקם בספרדית. רק בודדים מהם נדפסו. ר' משה רפאל כיהן כחבר בבית דינו של ר' יצחק אבוהב ומונה על ידו לתפקיד רב הקהילה.

ר' משה רפאל די אגילאר היה גם בעל ספריה מכובדת, ור' שבתי משורר-בס, נעזר בספרייתו לחיבורו הביבליוגרפי 'שפתי ישינים'.
בשל ספרו הנ"ל מכונה ר' שבתי משורר "הביליוגרף העברי הראשון", אך הוא מוכר יותר כבעל הפירוש "שפתי חכמים" על התורה שנדפס בסמוך לפירוש רש"י ברבות ממהדורות החומשים. 

על כך שנעזר בספרייתו של ר' משה, אנו קוראים בסוף ספרו 'שפתי ישינים' (שנדפס באמשטרדם, ת"מ):
"וכמה יגיעות יגעתי והטרח"א היה מארי"ך כמה שנים... שהוצרכתי לחפש ולדרוש כמעט מבית לבית ומחדר לחדר כי לא נמצאו הרבה ספרים יחד בבית אחד ואף בבתי מדרשות לא נמצאו, ולפעמים בשביל ספר קטן הלכתי כמה פעמים וחפשתי בכמה חדרים ובכמה מקומות, עד שהובאתי אל בית עמ"י... פה ק"ק אמשטירדם בבית המדרש של ק"ק ספרדיי'[ם]... ושם יש להם ספרים הרבה... ועדיין לא נתקררה דעתי... ומור"ה עלי על ראשי ה"ה הרב המופלג ומופלא... כמהור"ר משה רפאל די אגילאר הספרדי, הוא הכניס אותי לבית גנזי אוצרותיו בית מלא ספרים ושם ראיתי ומצאתי את שאהבה נפשי והגדיל עלי חסדו והשאיל לי כל מה שרציתי ובקשתי ממנו..."
אם כן, הספר הסרוק שלפנינו הוא אחד מהספרים שהיו בספרייתו של ר' משה רפאל די אגילאר, וניתן לשער שר' שבתי משורר החזיק בו בשעה שפשפש באוצרו של ר' משה רפאל. 
הרישום על ספר 'אוהב משפט' בספרו הביבליוגרפי של ר' שבתי נמצא באות א' (עמוד ד; מס' 80):

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

לפני פרסום התגובה, נא פתחו את הלשונית "הגב כ:", לחצו על "שם / כתובת אתר' ורשמו את שמכם. נא רשמו שם אמיתי או כינוי, והימנעו, ככל שניתן, מ'אנונימי'.

שים לב: רק חברים בבלוג הזה יכולים לפרסם תגובה.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...